Léto velkých ryb

« zpět

I letní horka nemusí předem znamenat neúspěch.Mezi rybáři je zažité, že největší ryby se loví v době podzimních měsíců. Hlavně ty nejteplejší letní dny by mohly být na lov kaprů méně vhodné, či až nevhodné a tyto dny by pro rybáře neměly znamenat nic dobrého. Je to mýtus nebo skutečnost? Letošní horké léto hovoří jinak. Znovu nás kapři utvrdili v tom, že jsou nevyzpytatelní a ještě se budeme muset dlouho učit, abychom je někdy poznali, pokud vůbec...

lubo x

Obecně máme v létě s vyhledáváním vhodných lovných míst víc práce a najít ryby, které jsou aktivní i v takovém to počasí, nám dá pořádně zabrat. V letošním létě se nám vícekrát opakovala až mimořádná vedra, která lámala i teplotní rekordy. Tento článek jsem vytvářel společně s Lubom Lojom, se kterým jsme k němu sháněli materiál. Účel dokázat, že se to dá za každých podmínek a pravidla někdy neplatí.
Jsou – li někteří rybáři špekulanti, tak já s Lubom patříme přesně do této kategorie a v tomto případě jsme se rozhodli analyzovat právě letní období a pravidla při letních vycházkách k vodě. Na tuto myšlenku jsme došli, když jsme zjistili, že až neuvěřitelně mnoho pěkných velkých ryb se podařilo ulovit právě v tomto létě, a proto jsme se rozhodli zhotovit nějaké menší statistiky o úlovcích.
Ale pěkně po pořádku.Léto už je za námi, a proto má být tento článek jakýmsi poohlédnutím zpět. I když je po boji každý generálem, šlo nám o to, aby jste načerpali inspiraci pro další období a aby vás letošní úlovky povzbudily. Proto méně taktiky, techniky a víc toho pěkného, čímž jsou fotografie v podobě úlovků. Výsledek je důležitý a vy uvidíte, že toto léto se výsledky dostavily opakovaně.

Proč nadpis léto velkých ryb? Podívejte se na toto! Podklady jsme sesbírali z databází úlovků testrů f. Lastia a budou sloužit jako podklad pro tvrzení, které v tomto článku odznějí :

 Začátek léta, konec června, Chorvatsko:       Červenec, nejteplejší dny v měsíci:       
17,8 kg, 21,6 kg, 19, 2 kg, 22 kg, 18 kg           Polsko: 21,5kg, 19, 3kg      Slovensko: 14 kg,1 4kg, 13,5kg

Srpen: Česká republika: 22,1 kg

17,8 Croatia 21,6 Croatia 19,2 Croatia 22 Croatia 18, kg Croatia 21,5 Poľsko 19,3 Poľsko 14kg  Slovensko Mara 14kg Slovensko Mara 2 Mara Mara  

Jak máte možnost vidět, tak všechny ryby byly uloveny v době toho nejteplejšího počasí, ale na různých místech, v různých měsících a na různé nástrahy. Takže o náhodách nemůže být ani řeč. Vidíte, že se to dá a ještě jak parádně.

Jaká místa se při letním lovu osvědčila?
Najít vhodné místo lovu není vůbec lehké ani za příznivějších podmínek, ne tak ještě v čase, kdy voda vlivem přehřátí dosáhne v přibřežních partiích mnohokrát víc jak 30 stupňů.
1.  V závislosti od revíru hledáme hlubší místa, které mají někdy i více jak 10 - ti m hloubku a voda v takové hloubce se intenzivně nepřehřívá. Ano, je to tak, a určitě i vy znáte případy úlovků z takových hloubek. Potvrdilo se nám to i na nedávné výpravě na Ružínské přehradě, kde jsme při sondování vody sonarem zjistili, že ryby se zdržují v hloubkách od 10 do 15 m a jen na noc vychází do menších hloubek. Když máte teploměr nebo nějakou teplotní sondu, kterou dokážete měřit teplotu vody, tak hledejte teplotu, která je pro ryby ideální a to je mezi 18 – 22 stupni.
2. Nevymyslím asi teplou vodu, když řeknu, že atraktivními místy pro lov v noci jsou místa, kde se koupají lidé. Svým pohybem víří vodu, promíchávají kal, na dně, z kterého se následně uvolňují drobní vodní živočichové a jiná přirozená potrava kaprů.  Během noci se voda i tam ochladí na přijatelnou teplotu, takže tahle kalná voda při břehu láká ryby, které byste v těchto hloubkách jistě nečekali.
3.  V případě velkých veder nám může velmi pomoci silný vítr, který promíchává a tím pádem i ochlazuje vodu. Zároveň na návětrné straně působením vln dokáže rozvířit dno a vytvořit podobný efekt jako koupající se turisté. Silný nárazový vítr už několikrát dokázal vyvést ryby z letargie a pomoct rybářům k úspěchu. 
4.  U nás trošku zatracované, ale pro letní rybaření jsou jako stvořené řeky, kde proud nedovolí, aby se voda v řece přehřála. V létě jsou to jedny z nejlepších míst na lov kaprů a případný úlovek nás určitě potěší i prověří, nakolik je kondice říční kaprů jiná než u kaprů ze stojatých vod a určitě nám dá při zdolávání zabrat i menší říční kapřík.
Proto je trochu škoda, že je lov na řekách mnohokrát u našich rybářů nedoceněný.
Samozřejmě je lov ve stojatých vodách pohodlnější, ale když chceme výsledky, tak musíme občas zabrat.     
5.  Atmosférický tlak. Samostatná kapitola, ale myslím, že se ho oplatí sledovat, nakolik je veřejným tajemstvím, že ryby příliš neoblbují rychlé změny tlaku a upřednostňují stabilní atmosférický tlak. Na změny reagují dosti citlivě a dokonce dokáží jakoby předpovídat následující změny a obvykle před takovouto změnou přestanou přijímat potravu. Podle toho, co prezentuje literatura, ideál se pohybuje někde kolem 1010 kpa.

Poriadny vietor vie ryby pekne nakopnúť jeseter 01 V noci skúšajme loviť pri plážach a blízko brehu, kde sa

Výběr návnad a nástrah 
No, babo raď! Velmi, ale velmi individuální. Taktéž dost zažité pravidlo, že na léto jsou nejvhodnější  masové, rybí mixy se při zpracování databází úlovků nepotvrdilo. Ano, mnoho úlovků velkých ryb bylo dosaženo na bolies se základem z velkým podílem rybích mouček a s aroma vodních živočichů, ale až velmi důstojně jim konkurovaly nástrahy výrazně kořeněné s podílem např. chilli a black pepře. Dokonce v některých případech měly navrch. Takže už asi nebudeme nemístně považovat i kořeněné nástrahy za celoroční a ne jen za nejvíc vhodné do chladnějších období. A zahanbit se určitě nedají i bolies na ovocné bázi, sladkými či kombinovanými příchutěmi. Možná byste tomu nevěřili, ale např. bolies s kombinovanými příchutěmi zabírají velmi důstojné procento s počtem ulovených velkých ryb!
Jak se dá velmi povrchně přeměřit na procentuelní podíly, tak by to asi bylo 40/35/25 procent úlovků na rybí – masové/ kořeněné/ ovocné – kombinované příchutě.
Určitě se všichni shodneme, že je to o neustálém zkoušení, ale výše uvedená pravidla nám můžou dopomoct k úspěchu. Nikdy nedokážeme předpovědět chování kaprů za určitých podmínek.

Možná rada: Kapři jsou živí tvorové tak jako člověk a proto hledají ideální, a nebo aspoň lepší podmínky v té které chvíli. Nemají rádi extrémy a proto někdy hledají zlatou střední cestu. Tak jako my hledáme na pláži stín slunečníku nebo osvěžení v chladnější vodě. Zkusme nad nimi přemýšlet takto. Mnohokrát se to oplatí.

Takže to bylo poohlédnutí za létem 2010 – létem velkých ryb, jak jsme ho nazvali. Tento článek by vás měl inspirovat ve snaze dosáhnout co nejlepších výsledků i v podmínkách možná méně vhodných. Doufám, že tato menší statistika toho bude důkazem. Proto přejeme všem mnoho úspěchů a hodně sil do dalších rybářských sezón – i těch letních prázdninových.
V článku byly použité fotografie z databáze f.Lastia.

Braňo Labanc
Lubo Loja.